Nowość
Nowość
Nowość
Nowość
Liderzy
To nie Amerykanie czy afgańskie wojsko stało się największym zagrożeniem dla dalszej egzystencji talibów w Afganistanie i Pakistanie, lecz Państwo Islamskie (ISIS), które w 2015 r. ogłosiło powstanie afgańskie filii. Według talibów, do nowej filii ISIS należeli przede wszystkim obcokrajowcy, którzy kontrolowali tylko niewielką część Afganistanu.
Latem 2016 r. talibowie wypowiedzieli otwartą wojnę afgańskiej filii Państwa Islamskiego. "Współpracując z afgańskim ludem, talibowie powstrzymują Państwo Islamskie od ekspansji w głąb kraju" - powiedział na początku sierpnia 2016 r. rzecznik talibów Zabihullah Mujahid. Jednocześnie zaznaczył, że Stany Zjednoczone i rząd afgański używają obecności ISIS jako pretekstu dla dalszego okupowania kraju przez amerykańskie wojska.
Amerykański prezydent Donald Trump był pod ogromnym wrażeniem tego, jak talibowie skutecznie zwalczyli przyczółek Państwa Islamskiego na wschodzie Afganistanu, jednocześnie dostarczając Amerykanom przez osoby trzecie informacji, które pozwalały USA na dokonywanie ataków z powietrza przeciwko ISIS.
Doceniając zaangażowanie talibów w walce z Państwem Islamskim, pomimo początkowej niechęci, Donald Trump zlecił wywiadowi amerykańskiemu nawiązanie bezpośrednich kontaktów z talibskim dowództwem oraz ograniczenie ataków wojskowych przeciwko celom talibów. Gdy okazało się, że mułła Hajbatullah przyrzekł, że na terenach kontrolowanych przez talibów nie zostanie Al-Kaidzie wydane pozwolenie na przygotowywanie ataków terrorystycznych przeciwko Zachodowi, Amerykanie zaczęli dążyć do zawarcia pokoju z organizacją, którą zwalczali od 2001 roku.
Powyżej zaprezentowany został tylko fragment rozdziału Walka talibów z Państwem Islamskim z historii talibów. Niebawem zostaną dodane kolejne informacje, które lepiej przedstawią historię organizacji założonej przez mułłę Omara. Za wszelkie literówki i inne błędy przepraszamy.