Nowość
Nowość
Nowość
Nowość
Liderzy
Od 2012 roku wojska międzynarodowe zaczęły wycofywać się z operacji zbrojnych przeciwko talibom, pozostawiając je afgańskim żołnierzom. W Afganistanie pozostało wciąż około 50 tys. zagranicznych żołnierzy. To miało złagodzić napięcie w kraju, w którym nie udało się zaprowadzić pokoju od czasu obalenia rządów talibów pod koniec 2001 roku. Pożądane efekty zostały osiągnięte tylko częściowo.
W połowie kwietnia 2012 r. w odwecie za spalenie Koranu w bazie NATO i zabicie 17 afgańskich cywilów przez amerykańskiego żołnierza, jak również opublikowanie nagrania wideo ukazującego bezczeszczenie zwłok talibów przez amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej oddających na nie mocz, talibowie przeprowadzili wiosenną ofensywę w Afganistanie.
W Kabulu talibowie przypuścili atak na dzielnicę dyplomatyczną, w tym na ambasady Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Napastnicy ostrzelali afgański parlament, a wielu z nich wdarło się do budynku, jednak napastnikom stawiono skuteczny opór. Bojownicy wkroczyli również do hotelu Kabul Star niedaleko pałacu prezydenckiego i irańskiej ambasady. Rebelianci próbowali również zaatakować silnie strzeżony kompleks pałacowy prezydenta Hamida Karzaja. Starcia wybuchły też w rejonie Szer Pur i supermarketów, w których cudzoziemcy najczęściej robili zakupy.
Ponadto talibowie przypuścili ataki na placówki sił rządowych i NATO w stolicach prowincji Nangarhar, Logar i Paktia. Talibscy bojownicy zaatakowali również lotnisko w Dżalalabadzie, około 130 km na wschód od Kabulu, gdzie mieściła się ważna baza sił NATO.
Poinformowano również, że zatrzymano czterech członków siatki Hakkaniego w związku z próbą zamachu na wiceprezydenta Afganistanu Karima Chaliliego. Zatrzymanie nastąpiło krótko przed tym, zanim talibowie rozpoczęli swoje ataki w stolicy i w trzech prowincjach. Siatka Hakkaniego to rebelianckie ugrupowanie afgańskie z siedzibą w Pakistanie, przez wielu uznawana za największe zagrożenie dla wojsk NATO i sił afgańskich.
Według MSW Afganistanu w skoordynowanych atakach talibów zginęło co najmniej 17 rebeliantów i dwóch funkcjonariuszy afgańskich sił bezpieczeństwa.
Powyżej zaprezentowany został tylko fragment rozdziału Wiosenna ofensywa talibów w Afganistanie w 2012 r. z historii talibów. Niebawem zostaną dodane kolejne informacje, które lepiej przedstawią historię organizacji założonej przez mułłę Omara. Za wszelkie literówki i inne błędy przepraszamy.