Talibowie - historia organizacji
Wkroczenie talibów do Afganistanu w 1994 r.

Afganistan od dawna był areną rywalizacji między dwiema wizjami dla tego kraju: modernizacyjnym, antyklerykalnym poglądem komunistów i konserwatywnym poglądem muzułmańskich duchownych. W efekcie czego ziemia afgańska została przekształcona się w pole bitwy, wskutek zimnej wojny prowadzonej między Związkiem Radzieckim, który wysłał 110 000 żołnierzy w celu okupacji kraju, a Stanami Zjednoczonymi, które dostarczyły muzułmańskim powstańcom, wrogom afgańskiego komunistycznego reżimu ogromnej ilości broni.

Ostatecznie Związek Radziecki wycofał się z Afganistanu, a władze komunistyczne w tym kraju zostały kilka lat później obalone. W kraju jednak zapanował ogromny chaos po tym, gdy byli mudżahedini (dawni wrogowie komunistów) zaczęli między sobą krwawo walczyć o władzę. Amerykanie dłużej nie byli zainteresowani Afganistanem. Sytuację dla własnych korzyści postanowił wykorzystać Pakistan.

Wsparcie ze strony Pakistanu

Dzięki pomocy pakistańskich służb wywiadowczych, talibowie jeszcze w 1994 r. wkroczyli na terytorium Afganistanu. Władze w Islamabadzie widząc to co się dzieje w sąsiednim kraju, postanowiły za wszelką cenę podporządkować sobie Afganistan. Stany Zjednoczone po tym, jak osiągnęły swój cel, jakim była sowiecka porażka w Afganistanie, zasadniczo straciły zainteresowanie tym krajem. Kluczowy graczem w regionie stał się Pakistan.

Od czasu, gdy w Afganistanie w 1992 r. obalone zostały rządy komunistyczne, pakistańskie władze prowadziły podwójną grę z swoim sąsiadem. Z jednej strony premier Pakistanu Nawaz Sharif oficjalnie wspierał afgański rząd Burhanuddina Rabbaniego, podczas gdy pakistański wywiad ISI pomagał jego przeciwnikowi, Gulbuddinowi Hekmatiarowi, którego ludzie odpalili tysiące pocisków w stronę Kabulu. Pakistan od dawna pragnął przyjaznego rządu na swojej zachodniej flance, a tajna agencja wywiadowcza Pakistanu ISI - będąca tak naprawdę państwem w państwie - była gotowa dostarczać potajemnie broń i dane wywiadowcze uzbrojonym oddziałom, które zaprowadzą porządek w targanym wojną domową sąsiednim kraju. Uznano, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu będzie wspieranie ruchu talibów.

Stosunki afgańsko-pakistańskie od dawna były napięte. Jeden z wielu sporów dotyczy linii Duranda, granicy wytyczonej przez Brytyjczyków w 1893 r., częściowo po to, by podzielić plemiona Pasztunów, które nieustannie buntowały się przeciwko Brytyjczykom. Rząd afgański nigdy nie uznał tej linii, która ciągnie się od gór Hindukuszu w północno-zachodniej prowincji granicznej przez kilka tysięcy kilometrów w dół aż do pustynnych terenów Beludżystanu.

Przywódcy Pakistanu, kierując dostawy amunicji, paliwa i żywności do talibów, mieli nadzieję na realizację starego pakistańskiego marzenia o połączeniu ich kraju, poprzez Afganistan, w sojusz gospodarczy i polityczny z muzułmańskimi państwami Azji Centralnej, z których część pragnęła uwolnić się od wpływów rosyjskich. Afganistan dla władz w Islamabadzie stanowił problem od 1947 r., gdy ten pod naciskiem Brytyjczyków został sojusznikiem Indii, największego wroga Pakistanu. Pakistan wspierając talibów liczył na stworzenie bezpiecznego obszaru na Zachód od swych granic, do którego mogłaby wycofać się część pakistańskich elit, gdyby wybuchła wojna z długoletnim wrogiem i sąsiadem na wschodzie, Indiami.

Pakistan do osiągnięcia swych celów skupił się na dwóch aspektach - religijnym i etnicznym. Pierwszy jako wynik świadomej manipulacji mieszania religii i polityki (islam interpretowany jako narzędzie do zdobycia władzy). Drugim był tradycyjna rywalizacja plemienna, którą zakończyć mogło tylko powołanie nowego ruchu politycznego. Z takich a nie innych powodów konieczne było zaangażowanie ruchu talibów do zaprowadzenia pokoju i stabilizacji w Afganistanie.

W efekcie Pakistan, wspomagany przez Arabię ​​Saudyjską na przekór Iranowi, Rosji i innym środkowoazjatyckim republikom, uzbroił i zachęcił talibów do rozprawienia się skłóconymi frakcjami etniczno-religijnymi w Afganistanie.

Przejmowanie kontroli nad Afganistanem

Talibowie byli wyjątkowo metodyczni w swych działaniach, dlatego bardzo szybko zajmowali kolejne tereny w Afganistanie. Ich głównym atutem była doskonała znajomość terenu oraz umiejętność prowadzenia walk partyzanckich. Ponadto talibowie obiecywali, że na pierwszym miejscu postawią na wartości islamskie i oraz zwalczą korupcję, którą przesiąknięci byli watażkowie krwawo walczący pomiędzy sobą o władzę - propagowanie takich wartości szybko przyciągnęło talibom wielu zwolenników.

Pomimo braku w regionie innych sojuszników niż Pakistańczyków, talibowie byli w stanie osiągnąć ogromny sukces dzięki połączeniu religijnej determinacji, pasztuńskiej tożsamości oraz wpływów z uprawy i przemytu narkotyków na wielką skalę. Dzięki środkom finansowych pochodzących z Arabii Saudyjskiej, wielokrotnie udało się przekupić wroga w zamian żądając zaniechania stawiania oporu.

Z każdą nową udaną akcją przeciwko wrogowi w Afganistanie, rosła liczebność bojowa i arsenał talibów. Niektórzy mudżahedini, a czasem nawet całe ich jednostki przechodzili na drugą stronę, z czasem wojska talibskie zaczęły przypominać koalicję wielu różnych grup bojowników z pogrążonego w chaosie kraju. Wśród nowych członków organizacji znalazło się nawet wielu mężczyzn, którzy służyli na kluczowych stanowiskach wojskowych jako piloci, dowódcy czołgów i oficerowie piechoty pierwszej linii w afgańskich siłach komunistycznych, które wspierały sowiecką okupację Afganistanu w latach 80. XX wieku.

Gdy talibowie w 1995 r. zdobyli Kandahar, utworzyli w tym mieście siedzibę swojego rządu. Afgański prezydent Burhanuddin Rabbani w 1995 r. oskarżył Pakistan o popieranie ruchu talibów w celu obalenia legalnych władz w Afganistanie. Rabbani znalazł sojusznika w Iranie, który zaniepokojony ofensywą propakistańskich talibów zaczął udzielać pomocy rządowi w Kabulu.

We wrześniu 1996 r. talibowie zdobyli Kabul. Rebelianci, członkowie milicji talibskiej, którzy kontrolowali już dwie trzecie kraju, napotkali niewielki opór, dlatego też w ciągu zaledwie jednej nocy podbili stolicę Afganistanu. Wojska rządowe lojalne wobec prezydenta Burhanuddina Rabbaniego, wraz z setkami cywilów i zagranicznymi pracownikami organizacji charytatywnych w pośpiechu opuściły Kabul. "Afganistan jest wspólnym domem wszystkich Afgańczyków" - powiedzieli talibowie, ogłaszając swoje zwycięstwo w kabulskim radiu.

Talibowie, których liczebność szacowano nawet na 100 tys. osób ostatecznie kontrolowali ok. 85 procent powierzchni Afganistanu. Największym punktem oporu wobec talibów pozostawała Dolina Panczsziru i górzysty rejon północno-wschodni kraju.

Artykuł w trakcie tworzenia

Powyżej zaprezentowany został tylko fragment rozdziału Wkroczenie talibów do Afganistanu w 1994 r. z historii talibów. Niebawem zostaną dodane kolejne informacje, które lepiej przedstawią historię organizacji założonej przez mułłę Omara. Za wszelkie literówki i inne błędy przepraszamy.

Początki

Ruch talibów (dosłownie:  tych, którzy poszukują Prawdy ) wyłonił się w latach 90 z inicjatywy rządu pakistańskiego. Ugrupowanie zostało utworzone przez kilku islamskich duchownych, będących Pasztunami, dominującej grupy etnicznej zarówno w południowym Afganistanie, jak i północnym Pakistanie. Talibowie uzyskali ogromne wsparcie ze strony potężnej służby wywiadowczej Pakistanu, której motywacją było głównie zapewnienie bezpieczeństwa szlaków transportowych w Azji Centralnej.

Wkroczenie do Afganistanu

Dzięki pomocy pakistańskich służb wywiadowczych, talibowie jeszcze w 1994 r. wkroczyli na terytorium Afganistanu. Władze w Islamabadzie widząc to co się dzieje w sąsiednim kraju, postanowiły za wszelką cenę podporządkować sobie Afganistan. Stany Zjednoczone po tym, jak osiągnęły swój cel, jakim była sowiecka porażka w Afganistanie, zasadniczo straciły zainteresowanie tym krajem. W efekcie Pakistan uzbroił talibów w celu rozprawienia się z skłóconymi afgańskimi frakcjami.

Rządy w Afganistanie

Początkowo prowadzona przez talibów kampania przeciwko korupcji i przestępczości została powitana z zadowoleniem przez wielu mieszkańców Afganistanu, którzy mieli dość bezprawia po blisko 20 latach wojen. Próby wykorzenienia przestępczości zostały wzmocnione przez wprowadzenie surowego prawa obejmującego publiczne egzekucje, w tym na największym stadionie w Kabulu.

Związki z Al-Kaidą

Podczas rządów w Afganistanie duchowy przywódca talibów mułła Mohammed Omar utrzymywał bliskie kontakty z liderem Al-Kaidy Osamą bin Ladenem. Z powodu międzynarodowej izolacji w zamian za otrzymaną wielomilionową pomoc finansową od bin Ladena, zezwolono Al-Kaidzie na utworzenie na kontrolowanych terytoriach obozów szkoleniowych dla terrorystów, których przygotowywano do przeprowadzania zamachów terrorystycznych na Zachodzie.

Popełnione zbrodnie

W trakcie rządów w Afganistanie, talibowie byli wyjątkowo brutalni. Tuż po zdobyciu Kabulu, dokonano egzekucji na byłym prezydencie Mohammedzie Nadżibullahu. Dwa lata później podobno los spotkał grupę irańskich dyplomatów. W marcu 2001 r. afgańscy talibowie zniszczyli dwa wielkie posągi Buddy. Pół roku później talibscy zamachowcy zgładzili przywódcę opozycji, Ahmeda Szacha Masuda.

Po zamachach z 11 września

Po krwawych zamachach w USA z 11 września 2001 r., przeprowadzone przez Al-Kaidę, Stany Zjednoczone uznały, że Talibowie są jednym z głównych ogniw światowego terroryzmu. Stany Zjednoczone ostatecznie oskarżyły talibów o udzielanie schronienia Osamie bin Ladenowi i Al-Kaidzie. Biały Dom oświadczył, że talibów i bin Ladena łączy wzajemna zależność i rozpoczął przygotowania do inwazji na Afganistan.

Obalenie rządów talibów

6 października 2001 r. rozpoczął się długo oczekiwany atak na talibów i siatkę terrorystyczną, prowadzoną przez Osamę bin Ladena. Pierwsze ataki z morza i powietrza na Afganistan przeprowadzili Amerykanie i Brytyjczycy. Bomby spadły na Kabul, Kandahar, Dżalalabad i Mazar-i-Szarif, czyli najważniejsze afgańskie miasta. W jednym z pierwszych nalotów zniszczony został dom mułły Omara w Kandaharze. W ciągu dwóch miesięcy reżim talibów został obalony.

Ucieczka do Pakistanu

Wraz z utratą kontroli nad kolejnymi terytoriami w Afganistanie, wielu talibskich bojowników - w tym najwyższe dowództwo - uciekło na pogranicze afgańsko-pakistańskie, skąd następnie wielu z nich znalazło bezpieczne schronienie w Pakistanie, w rejonach nie znajdujących się pod pełną kontrolą władz centralnych. Północno-zachodnią część Pakistanu zamieszkiwały dziesiątki tysięcy afgańskich Pasztunów - tej samej grupy etnicznej, z której wywodzą się talibowie.

Kampania terroru w Afganistanie

Talibowie bezpiecznie ukrywający się na pograniczu afgańsko-pakistańskim po przegrupowaniu się rozpoczęli falę terroru w Afganistanie, ich celem stawali się przede wszystkim zagraniczni żołnierze oraz nowe afgańskie władze. Ofiarami ataków terrorystycznych byli często cywile.

Próba przejęcia władzy w Pakistanie

Rozzuchwaleni ustępliwością prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa, pakistańscy sprzymierzeńcy i naśladownicy afgańskich talibów postanowili sięgnąć po władzę w Islamabadzie. W 2007 r. zajęli stołeczny Czerwony Meczet, który przerobili na swoją kwaterę główną i z którego posyłali w miasto milicje obyczajowe.

Kampania terroru w Pakistanie

Wkrótce po spacyfikowaniu islamistów ukrywających w Czerwonym Meczecie w Islamabadzie, Pakistan stał się areną krwawych zamachów bombowych, w których w ciągu kilku lat zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób. Za większość z nich odpowiedzialni byli talibowie oraz pozostający z nimi w bliskich relacjach członkowie Al-Kaidy.

Odbudowa potęgi ruchu talibów

Rok 2008 okazał się przełomowy w prowadzeniu wojny partyzanckiej przez talibów w Afganistanie. Rosnące żniwo przeprowadzanych ataków przez rebeliantów, w których śmierć ponosiło coraz więcej żołnierzy NATO i afgańskich sojuszników, zamieniło Afganistan w bardziej śmiercionośne pole bitwy niż Irak.

Aresztowanie mułły Baradara

Pod koniec stycznia 2010 r. w portowym mieście Karaczi przez pakistańskie służby wywiadowcze ISI aresztowany został mułła Abdul Ghani Baradar, dowódca operacyjny talibów. Oficjalnie sukces wynikający z współpracy USA i Pakistanu, faktycznie wyrafinowana gra polityczna - Islamabad nie chciał dopuścić do zawarcia pokoju pomiędzy talibami a rządem afgańskim.

Kulminacja starć USA i talibów

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku w związku z coraz większym zagrożeniem ze strony talibów, prezydent USA Barack Obama postanowił zwiększyć amerykański kontyngent wojskowy do aż 100 tys. żołnierzy. Ponadto widząc nieudolność pakistańskich władz, bez autoryzacji władz w Islamabadzie Amerykanie zaczęli regularnie z powietrza bombardować cele talibów również w Pakistanie.

Wiosenna ofensywa w 2012 r.

Od 2012 roku wojska międzynarodowe zaczęły wycofywać się z operacji zbrojnych przeciwko talibom, pozostawiając je afgańskim żołnierzom. W Afganistanie pozostało wciąż około 50 tys. zagranicznych żołnierzy. To miało złagodzić napięcie w kraju, w którym nie udało się zaprowadzić pokoju od czasu obalenia rządów talibów pod koniec 2001 roku. Pożądane efekty zostały osiągnięte tylko częściowo.

Egzekucja wspinaczy na Nanga Parbat

O talibach głośno zrobiło się ponownie 23 czerwca 2013 r. w związku z masakrą wspinaczy pod Nanga Parbat. Talibowie zabili wtedy 11 osób - Litwina, dwóch Słowaków, trzech Ukraińców, trzech Chińczyków, jednego Nepalczyka i jednego Pakistańczyka. Pracujący w bazie Pakistańczycy zostali związani, cudzoziemców zabito strzałami w głowę.

Wiosenna ofensywa w 2014 r.

Pomimo wycofywania z Afganistanu coraz większej liczby żołnierzy zachodniej koalicji antyterrorystycznej, w maju 2014 r. atakami na budynki rządowe, lotniska i policyjne posterunki afgańscy talibowie rozpoczęli kolejną letnią ofensywę przeciwko rządowi afgańskiemu i ich zagranicznym sojusznikom.

Kontrola części Afganistanu

Od czasu wycofania pod koniec 2014 r. oddziałów bojowych sił międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej, talibowie z sukcesami zaczęli prowadzić intensywną kampanię militarną w Afganistanie. Obszary będące ponownie w rękach talibów od 2015 roku obejmowały m.in. 85 procent terenów w prowincji Helmand, o które zagraniczne wojska walczyły, a następnie oddały pod kontrolę afgańskiego rządu

Śmierć mułły Omara

W lipcu 2015 r. poinformowali, że jednooki mułła Omar, który przez dwie dekady był duchowym przywódcą afgańskich talibów, nie żyje. Okoliczności i miejsce zgonu Omara nie są do końca jasne - jego podwładni utrzymywali, że przez cały czas od amerykańskiej inwazji w 2001 r. ukrywał się w Afganistanie, a według władz w Kabulu mułła zmarł już dwa lata wcześniej w Karaczi w Pakistanie.

Mułła Mansur - drugi emir talibów

Po śmierci mułły Omara talibowie wybrali nowego przywódcę. Został nim mułła Mansur cieszący się opinią umiarkowanego. W rządzie talibów do 2001 r. pełnił funkcję ministra lotnictwa. Według ONZ Mansur był jednym z wielu talibów zaangażowanych w handel opium. Wyniesiony na stanowisko emira dzięki pakistańskiemu poparciu mułła Mansur nie cieszył się wśród talibów szczególnym autorytetem. Zginął w 2016 r. w amerykańskim nalocie.

Mułła Hajbatullah - trzeci emir talibów

Pod koniec maja 2016 r. mułła Hajbatullah Ahundzadeh, jeden z najstarszych przywódców afgańskich talibów, szanowany z powodu swej pobożności i wiedzy, a nie wojskowych talentów, został wybrany na nowego, trzeciego już emira. Wyboru dokonała jednogłośnie Rada Kierownicza (Rahbari Szura), która obradowała w pakistańskiej Kwecie. Ahundzadeh był przeciwnikiem nawiązania jakichkolwiek kontaktów z rządem afgańskim.

Walka z Państwem Islamskim

To nie Amerykanie czy afgańskie wojsko stało się największym zagrożeniem dla dalszej egzystencji talibów w Afganistanie i Pakistanie, lecz Państwo Islamskie (ISIS), które w 2015 r. ogłosiło powstanie afgańskie filii. Według talibów, do nowej filii ISIS należeli przede wszystkim obcokrajowcy, którzy kontrolowali tylko niewielką część Afganistanu.

Wzrost znaczenia w Afganistanie

Zajmując w sierpniu 2018 r. niektóre strategiczne pozycje w mieście Ghazni, talibowie pokazali, że w odległości niecałych 150 km od stolicy kraju są w stanie przeprowadzać skuteczne działania. To tylko uwidoczniło kryzys wojskowy i wizerunkowy rządu afgańskiego oraz pokazało wzrost znaczenia talibów w kraju, pogrążonym coraz większymi sporami politycznymi pomiędzy frakcjami zwalczającymi wcześniej wspólnie talibów.

Porozumienie z USA

29 lutego 2020 r. w Doha, stolicy Kataru podpisane zostało porozumienie pokojowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a talibami, co zakończyło najdłuższą, 18-letnią wojnę w historii Stanów Zjednoczonych. Ustalono, że w ciągu kilkunastu miesięcy Stany Zjednoczone zmniejszą liczebność swoich wojsk. W zamian za to talibowie zobowiązali się do zwalczania siatki terrorystycznej Al-Kaida i dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.

Negocjacje z rządem afgańskim

We wrześniu 2020 r. rozpoczęły się rozmowy pokojowe pomiędzy talibami a rządem centralnym w Kabulu, lecz negocjacje na dłużej utkwiły w martwym punkcie. W listopadzie podpisano wstępne porozumienie, osiągnięte między talibami a negocjatorami rządowymi, zostało wstrzymane w ostatniej chwili. Talibowie kwestionowali legitymację administracji prezydenta Ashrafa Ghaniego, który ich zdaniem był marionetką w rękach USA.

Przejęcie władzy w 2021 r.

14 kwietnia 2021 r. amerykański prezydent Joe Biden obiecał, że dotrzyma warunków umowy z talibami, zawartej przez jego poprzednika Donalda Trumpa rok wcześniej w Katarze i wycofa wojska USA z Afganistanu. W sierpniu 2021 r. talibowie bez większego oporu ze strony afgańskiej armii ponownie przejęli kontrolę nad Afganistanem, w tym dotarli do Kabulu, gdzie obalili władzę prezydenta Ghaniego.